IC2511.0592M30.0EE1C
Red Frequency IC 25 11,0592MHz ±30ppm 11mm x 4,6mm x 13,5mm 30pF
IC25TH11.0592IC25TH11.0592
Manufacturer Part No.
IC2511.0592M30.0EE1C
Schukat Part No.
IC25TH11.0592
Manufacturer
570 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Series
IC 25
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
30 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
500 µW
Series
  • IC 25
Product group
  • D9117
Dimension: Length
  • 11 mm
Dimension: Width
  • 4.6 mm
Dimension: Height
  • 13.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 11,0592 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 30 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 30 pF
Load, max.
  • 500 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr