IC2503.2768M12.5EE1C
Red Frequency IC 25 3,2768MHz ±30ppm 11mm x 4,6mm x 13,5mm 12,5pF
IC25TH3.2768IC25TH3.2768
Manufacturer Part No.
IC2503.2768M12.5EE1C
Schukat Part No.
IC25TH3.2768
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
12.5 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Dimension: Length
  • 11 mm
Dimension: Width
  • 4.6 mm
Dimension: Height
  • 13.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 3,2768 MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 100 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 12.5 pF
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr