IC25012.000M30.0EE1C
Red Frequency IC 25 12MHz ±30ppm 11mm x 4,6mm x 13,5mm 30pF
IC25TH12.0IC25TH12.0
Manufacturer Part No.
IC25012.000M30.0EE1C
Schukat Part No.
IC25TH12.0
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
IC 25
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
30 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
500 µW
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IC 25
Product group
  • D9117
Type
  • THT crystal
Vibration mode
  • fundamental
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 11 mm
Dimension: Width
  • 4.6 mm
Dimension: Height
  • 13.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 12 MHz
Frequency Value
  • 12
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 30 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 30 pF
Load, max.
  • 500 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr