IC24011.0592M20CE1B
Red Frequency IC 24 11MHz ±20ppm 10,7mm x 4,3mm x 2,8mm 20pF
IC24TH11.0IC24TH11.0
Manufacturer Part No.
IC24011.0592M20CE1B
Schukat Part No.
IC24TH11.0
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
20 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Dimension: Length
  • 10.7 mm
Dimension: Width
  • 4.3 mm
Dimension: Height
  • 2.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 11 MHz
Frequency Value
  • 11
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 60 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 20 pF
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr