IC24004.000M20.0CE1B
Red Frequency IC 24 4MHz ±20ppm 10,7mm x 4,3mm x 2,8mm 20pF
IC24TH4.0IC24TH4.0
Manufacturer Part No.
IC24004.000M20.0CE1B
Schukat Part No.
IC24TH4.0
Manufacturer
710 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
IC 24
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
20 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
500 µW
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IC 24
Product group
  • D9116
Type
  • THT crystal
Vibration mode
  • fundamental
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10.7 mm
Dimension: Width
  • 4.3 mm
Dimension: Height
  • 2.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 4 MHz
Frequency Value
  • 4
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 150 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 20 pF
Load, max.
  • 500 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr