IC21012.288M30.0EE1B
Red Frequency IC 21 12,228MHz ±30ppm 13,3mm x 5mm x 4mm 30pF
IC21SMD12.288IC21SMD12.288
Manufacturer Part No.
IC21012.288M30.0EE1B
Schukat Part No.
IC21SMD12.288
Manufacturer
750 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
IC 21
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
30 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
100 µW
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IC 21
Product group
  • D9122
Type
  • SMD crystal
Vibration mode
  • fundamental
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 13.3 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 4 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 12,228 MHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Temperature stability
  • ±30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 60 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 30 pF
Load, max.
  • 100 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr