IC18013.560M30.0CE1B
Red Frequency IC 18 13,56MHz ±30ppm 7,2mm x 5,2mm x 1,2mm 30pF
IC18SMD13.560IC18SMD13.560
Manufacturer Part No.
IC18013.560M30.0CE1B
Schukat Part No.
IC18SMD13.560
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
30 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 5.2 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 13,56 MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 40 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 7 pF
Load capacity
  • 30 pF
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr