IC16010.000M20.0CE1B
Red Frequency IC 16 10MHz ±30ppm 6,2mm x 3,7mm x 1,2mm 20pF
IC16SMD10.0IC16SMD10.0
Manufacturer Part No.
IC16010.000M20.0CE1B
Schukat Part No.
IC16SMD10.0
Manufacturer
685 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Series
IC 16
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
20 pF
Ageing, max.
±2 ppm/Jahr
Series
  • IC 16
Product group
  • D9137
Type
  • SMD crystal
Vibration mode
  • fundamental
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 6.2 mm
Dimension: Width
  • 3.7 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 10 MHz
Frequency Value
  • 10
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 80 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 5 pF
Load capacity
  • 20 pF
Ageing, max.
  • ±2 ppm/Jahr