IC15048.000M18.0CE1B
Red Frequency IC 15 48MHz ±20ppm 5,2mm x 3,4mm x 1,1mm 18pF
IC15M48.0IC15M48.0
Manufacturer Part No.
IC15048.000M18.0CE1B
Schukat Part No.
IC15M48.0
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
18 pF
Ageing, max.
±2 ppm/Jahr
Dimension: Length
  • 5.2 mm
Dimension: Width
  • 3.4 mm
Dimension: Height
  • 1.1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 48 MHz
Frequency Value
  • 48
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 40 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 5 pF
Load capacity
  • 18 pF
Ageing, max.
  • ±2 ppm/Jahr