IC14008.000M12.0EF1B
Red Frequency IC 14 8MHz ±30ppm 5,2mm x 3,4mm x 1mm 12pF
IC14M8IC14M8
Manufacturer Part No.
IC14008.000M12.0EF1B
Schukat Part No.
IC14M8
Manufacturer
1.180 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
IC 14
Frequency tolerance
±30 ppm
Load capacity
12 pF
Ageing, max.
±2 ppm/Jahr
Manufacturer
  • Red Frequency
Series
  • IC 14
Product group
  • D9135
Type
  • SMD crystal
Vibration mode
  • fundamental
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 5.2 mm
Dimension: Width
  • 3.4 mm
Dimension: Height
  • 1 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 8 MHz
Frequency Value
  • 8
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Temperature stability
  • 50 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 100 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 5 pF
Load capacity
  • 12 pF
Ageing, max.
  • ±2 ppm/Jahr