IC13012.000M20.0CE1B
Red Frequency IC 13 12MHz ±20ppm 3,4mm x 2,7mm x 0,75mm 20pF
IC13M12.0IC13M12.0
Manufacturer Part No.
IC13012.000M20.0CE1B
Schukat Part No.
IC13M12.0
Manufacturer
100 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
20 pF
Ageing, max.
±5 ppm/Jahr
Dimension: Length
  • 3.4 mm
Dimension: Width
  • 2.7 mm
Dimension: Height
  • 0.75 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 12 MHz
Frequency Value
  • 12
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Temperature stability
  • 30 ppm
max. Equivalent Series Resistance
  • 100 Ohm
Shunt capacity, max.
  • 5 pF
Load capacity
  • 20 pF
Ageing, max.
  • ±5 ppm/Jahr