R4N-2014-23-5230-WT
RELPOL Industrial relay R4N 4PDT 7A 230VAC 16.100Ohm 27,4mmx21mmx35,5mm RTI IP40
R4N2014-23-5230WTR4N2014-23-5230WT
Manufacturer Part No.
R4N-2014-23-5230-WT
Schukat Part No.
R4N2014-23-5230WT
Manufacturer
580 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Type
Industrial relay
Series
R4N
contacts
4PDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
7 A
Coil: Nominal Voltage AC
230 V AC
Coil resistance
16,100 Ohm
Protection Class
IP40
Protection class RT
RTI
Manufacturer
  • RELPOL
Type
  • Industrial relay
Series
  • R4N
Product group
  • E6622
contacts
  • 4PDT
Contact material
  • AgNi
Assembly Type
  • Socket mounting
Termination Style
  • Solder/Plug connection
Features
  • • Miniature industrial relay
    • For plug-in sockets: 3.5mm rail mounting according to EN 60715
    • Protection class IP40, RTI
    • Insulation class F: 155°C
    • Mechanical display and lockable test button
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 27.4 mm
Dimension: Width
  • 21 mm
Dimension: Height
  • 35.5 mm
Weight
  • 35 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 55 °C
Technical Features
  • 7 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 250 V AC
Contact: Rated Current
  • 7 A
Contact: Inrush current
  • 12 A
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 1,500 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 0.3 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 3.2 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 16,100 Ohm
Inductor power
  • 1,600 mW
Coil: Nominal Voltage AC
  • 230 V AC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 184 V
Coil: Operating Voltage, max.
  • 253 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 46 V
Test voltage contact/contact
  • 2,000 V AC
Test voltage open contacts
  • 1,500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 2,500 V AC