SMFF2410P315
Polytronics Technology Corp. SMD fuse SMFF2410 quickacting 125VAC 160VDC 3,15A 6,1x2,5mm
SMFF2410P315SMFF2410P315
Manufacturer Part No.
SMFF2410P315
Schukat Part No.
SMFF2410P315
450 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Series
SMFF2410
Package/Case
6,1 x 2,5 mm
Rated current
3.15 A
Rated voltage V AC
125 V AC
Rated voltage V DC
160 V DC
Series
  • SMFF2410
Housing
  • 2410
Package/Case
  • 6,1 x 2,5 mm
  • • Trigger time: fast acting
    • Fast acting, inrush withstand capability
    • Wire-In-Air performance
    • Higher temperature profiles
Dimension: Length
  • 6.1 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -55 °C
Operating temperature range, max.
  • 125 °C
Technical Features
Rated current
  • 50 A
  • 3.15 A
Melting integral
  • 2,05 A²/s A²/s
Rated voltage V AC
  • 125 V AC
Rated voltage V DC
  • 160 V DC