SMFF1206P3000
Polytronics Technology Corp. SMD fuse SMFF1206 quickacting 32VDC 30A 3,1x1,6mm
SMFF1206P3000SMFF1206P3000
Manufacturer Part No.
SMFF1206P3000
Schukat Part No.
SMFF1206P3000
410 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Series
SMFF1206
Package/Case
3,1 x 1,6 mm
Rated current
30 A
Rated voltage V DC
32 V DC
Series
  • SMFF1206
Housing
  • 1206
Package/Case
  • 3,1 x 1,6 mm
  • • Trigger time: fast acting
    • Compact size
    • Thick film manufacturing method
    • Ceramic substrate with silver fusing element
    • Hand Solder: 350ºC, 5 seconds max.
    • Moisture Sensitivity Level: Level 1, J-STD-020C
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 3.1 mm
Dimension: Width
  • 1.55 mm
Dimension: Height
  • 0.55 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -55 °C
Operating temperature range, max.
  • 125 °C
Technical Features
Rated current
  • 300 A
  • 30 A
Melting integral
  • 90 A²/s A²/s
Rated voltage V DC
  • 32 V DC