SMFF1206P1500
Polytronics Technology Corp. SMD fuse SMFF1206 quickacting 32VDC 15A 3,1x1,6mm
SMFF1206P1500SMFF1206P1500
Manufacturer Part No.
SMFF1206P1500
Schukat Part No.
SMFF1206P1500
450 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD fuse
Series
SMFF1206
Characteristic
quick acting
Package/Case
3,1 x 1,6 mm
Rated current
15 A
Rated voltage V DC
32 V DC
Manufacturer
  • Polytronics Technology Corp.
Series
  • SMFF1206
Type
  • SMD fuse
Product group
  • E1375
Housing
  • 1206
Assembly
  • SMD
Characteristic
  • quick acting
Package/Case
  • 3,1 x 1,6 mm
Applications
Housing material
  • Ceramic substrate
Material Terminal
  • Silver, tinned
Features
  • • Trigger time: fast acting
    • Compact size
    • Thick film manufacturing method
    • Ceramic substrate with silver fusing element
    • Excellent environmental integrity
    • Wave Solder: 260ºC, 10 seconds max.
    • Reflow Solder: 260ºC, 20 seconds max.
    • Hand Solder: 350ºC, 5 seconds max.
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 3.1 mm
Dimension: Width
  • 1.55 mm
Dimension: Height
  • 0.55 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -55 °C
Operating temperature range, max.
  • 125 °C
Technical Features
Rated current
  • 150 A
  • 15 A
Melting integral
  • 80 A²/s A²/s
Rated voltage V DC
  • 32 V DC