CLM2213P2030
Polytronics Technology Corp. SMD fuse CLM2213 quickacting 20VDC 30A 5,4x3,2mm 3-pole
CLM2213P2030CLM2213P2030CLM2213P2030
Manufacturer Part No.
CLM2213P2030
Schukat Part No.
CLM2213P2030
85 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD fuse
Series
CLM2213
Characteristic
quick acting
Package/Case
5,4 x 3,2 mm
Design
3-pole
Rated current
30 A
Rated voltage V DC
20 V DC
Manufacturer
  • Polytronics Technology Corp.
Series
  • CLM2213
Type
  • SMD fuse
Product group
  • E1391
Design
  • 3-pole
Assembly
  • SMD
Characteristic
  • quick acting
Package/Case
  • 5,4 x 3,2 mm
Applications
Housing material
  • Glass Epoxy
Labelling
  • Company symbol, operation voltage, rated current
Features
  • • 3 terminal current limiting module
    • Halogen-free
    • Overcharging protection
    • Overcurrent protection
    • Surface mountable
    • Fast response time
Application note
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 5.4 mm
Dimension: Width
  • 3.2 mm
Dimension: Height
  • 1.8 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -10 °C
Operating temperature range, max.
  • 65 °C
Technical Features
Rated current
  • 30 A
Interrupting Current, Max.
  • 80 A
Rated voltage V DC
  • 20 V DC
Operating voltage, max.
  • 62 V
Cold resistance, min.
  • 0,5 mOhm
Cold resistance, max.
  • 2,5 mOhm