PSAI05R-050QL6
Phihong Wall Mount Power Supply 5,0W 5V 1,000A USB-A
PSAI05R-050QL6
Manufacturer Part No.
PSAI05R-050QL6
Schukat Part No.
PSAI05R-050QL6
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 33 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 150 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Wall Mount Power Supply
Output Power
5 W
Output voltage
5 V
Output current
1.000 A
Connection type, output
USB-A
Manufacturer
  • Phihong
Series
  • PSAI05R-L6
Product group
  • M7140
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Wall Mount Power Supply
Dimension: Length
  • 75 mm
Dimension: Width
  • 35.6 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 120 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Efficiency (at 10% load)
  • 64.59 %
Average efficiency
  • 73.78 %
No load power, less than
  • 0.075 W
Inrush current, max.
  • 30 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • Plug Adapter
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 5 W
Output voltage
  • 5 V
Selectable output voltage
Output voltage tolerance
  • 0.1 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 1.000 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • USB-A
Safety/Certifications
Protection class
  • II
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V