PSAA30R-240L6
Phihong Wall Mount Power Supply 30W 24V 1,250A 5,5*2,1mm Barrel Plug
PSAA30R-240L6
Manufacturer Part No.
PSAA30R-240L6
Schukat Part No.
PSAA30R-240L6
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 33 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 90 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Wall Mount Power Supply
Output Power
30 W
Output voltage
24 V
Output current
1.250 A
Connection type, output
5,5*2,1mm Barrel Plug
Manufacturer
  • Phihong
Series
  • PSAA30R-L6
Product group
  • M7122
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Wall Mount Power Supply
Dimension: Length
  • 82 mm
Dimension: Width
  • 55 mm
Dimension: Height
  • 39 mm
Weight
  • 150 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 75 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Efficiency (at 10% load)
  • 80.54 %
Average efficiency
  • 88.2 %
No load power, less than
  • 0.1 W
Inrush current, max.
  • 60 A
Connection type, input
  • Plug Adapter
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 30 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • 0.1 %
Ripple & Noise
  • 240 mVp-p
Output current
  • 1.250 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Connection type, output
  • 5,5*2,1mm Barrel Plug
Cable length, output
  • 150 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • II
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V