PPL36U-120L6
Phihong Desktop Power Supply 36W 12V 3A 5,5*2,1mm Barrel Plug
PPL36U-120L6PPL36U-120L6
Manufacturer Part No.
PPL36U-120L6
Schukat Part No.
PPL36U-120L6
Manufacturer
1 Pcs. in stock
Output Power
36 W
Output voltage
12 V
Output current
3.000 A
Connection type, output
5,5*2,1mm Barrel Plug
Series
  • PPL36U
Product group
  • M7210
Dimension: Length
  • 100 mm
Dimension: Width
  • 50 mm
Dimension: Height
  • 33 mm
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 1 A
Efficiency (at 10% load)
  • 84.9 %
Average efficiency
  • 87.9 %
No load power, less than
  • 0.054 W
Leakage current, max.
  • 3.5 mA
Inrush current, max.
  • 70 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • IEC-320 C14
Output Power
  • 36 W
Output voltage
  • 12 V
Selectable output voltage
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 120 mVp-p
Output current
  • 3.000 A
Connection type, output
  • 5,5*2,1mm Barrel Plug
Cable length, output
  • 150 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V