PPL36U-050
Phihong Desktop Power Supply 25W 5V 5A 5,5*2,1mm Barrel Plug
PPL36U-050PPL36U-050
Manufacturer Part No.
PPL36U-050
Schukat Part No.
PPL36U-050
Manufacturer
3 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 33 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Desktop Power Supply
Output Power
25 W
Output voltage
5 V
Output current
5.000 A
Connection type, output
5,5*2,1mm Barrel Plug
Manufacturer
  • Phihong
Series
  • PPL36U
Product group
  • M7210
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Desktop Power Supply
Dimension: Length
  • 100 mm
Dimension: Width
  • 50 mm
Dimension: Height
  • 33 mm
Weight
  • 170 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 1 A
Efficiency (at 10% load)
  • 80.1 %
Average efficiency
  • 86.4 %
No load power, less than
  • 0.076 W
Leakage current, max.
  • 3.5 mA
Inrush current, max.
  • 70 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • IEC-320 C14
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 25 W
Output voltage
  • 5 V
Selectable output voltage
Output voltage tolerance
  • -6.6 %
Ripple & Noise
  • 80 mVp-p
Output current
  • 5.000 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • 5,5*2,1mm Barrel Plug
Cable length, output
  • 100 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V