PPL18W-050L6
Phihong Desktop Power Supply 15W 5V 3A 5,5*2,1mm Barrel Plug
PPL18W-050L6PPL18W-050L6
Manufacturer Part No.
PPL18W-050L6
Schukat Part No.
PPL18W-050L6
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Output Power
15 W
Output voltage
5 V
Output current
3.000 A
Connection type, output
5,5*2,1mm Barrel Plug
Series
  • PPL18W
Product group
  • M7205
Dimension: Length
  • 100 mm
Dimension: Width
  • 50 mm
Dimension: Height
  • 33 mm
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 0.4 A
Efficiency (at 10% load)
  • 76 %
Average efficiency
  • 81.8 %
No load power, less than
  • 0.051 W
Leakage current, max.
  • 3.5 mA
Inrush current, max.
  • 60 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • IEC-320 C8
Output Power
  • 15 W
Output voltage
  • 5 V
Selectable output voltage
Output voltage tolerance
  • -6.6 %
Ripple & Noise
  • 100 mVp-p
Output current
  • 3.000 A
Connection type, output
  • 5,5*2,1mm Barrel Plug
Protection class
  • II
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V