PPL160U-480
Phihong Desktop Power Supply 158,4W 48V 3,3A DIN-4 Pin
PPL160U-480PPL160U-480
Manufacturer Part No.
PPL160U-480
Schukat Part No.
PPL160U-480
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 33 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 40 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Desktop Power Supply
Output Power
158.4 W
Output voltage
48 V
Output current
3.300 A
Connection type, output
DIN-4 Pin
Manufacturer
  • Phihong
Series
  • PPL160U
Product group
  • M7250
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Desktop Power Supply
Dimension: Length
  • 175.2 mm
Dimension: Width
  • 74 mm
Dimension: Height
  • 42 mm
Weight
  • 700 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 2.2 A
Efficiency (at 10% load)
  • 88.3 %
Average efficiency
  • 93.9 %
No load power, less than
  • 0.156 W
Leakage current, max.
  • 3.5 mA
Inrush current, max.
  • 140 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • IEC-320 C14
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 158.4 W
Output voltage
  • 48 V
Selectable output voltage
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 480 mVp-p
Output current
  • 3.300 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • DIN-4 Pin
Cable length, output
  • 150 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V