POE60U-1BTEPOE60U-1BTE
Manufacturer Part No.
POE60U-1BTE
Schukat Part No.
POE60U-1BTE
Manufacturer
9 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 33 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 78 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Midspan
Number of ports
1
Power per port
60 W
Output voltage
56 V
Manufacturer
  • Phihong
Series
  • POE60U
Product group
  • M7343
Application
  • ITE
  • Industry
Operating mode
  • aktive
Type
  • Midspan
Package/Case
  • Desktop Power Supply
Dimension: Length
  • 166 mm
Dimension: Width
  • 80 mm
Dimension: Height
  • 44 mm
Weight
  • 500 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Features
  • LPS
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 65 °C
Data rate
  • 1GB
Input
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 1.2 A
Efficiency
  • 75 %
Leakage current, max.
  • 3.5 mA
Inrush current, max.
  • 80 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • IEC-320 C14
Output
Number of ports
Power per port
  • 60 W
Output Power
  • 60 W
Output voltage
  • 56 V
Output current
  • 1.070 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • RJ45-Socket
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 4,242 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,121 V