ERJP06F3401V
Panasonic SMD thick film resistor ERJP06 0805 0,5W 3,4kOhm 1% AEC-Q200
ERJP06F3401VERJP06F3401V
Manufacturer Part No.
ERJP06F3401V
Schukat Part No.
ERJP06F3401V
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 26 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thick film resistor
Series
ERJP06
Housing
0805
Rated power
0.5 W
Resistance
3,4 kOhm
Resistance tolerance
1 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
F
Qualification
AEC-Q200
Manufacturer
  • Panasonic
Type
  • Thick film resistor
Series
  • ERJP06
Product group
  • C1856
Housing
  • 0805
Assembly Type
  • SMD
Features
  • • SMD anti-surge thick-film resistors
    • ESD surge protection superior to standard metal-film resistors
    • High reliability
    • Thick-film resistive element with metal glaze and three electrode layers
    • AEC-Q200 qualified
    • Reference standards IEC 60115-8, JIS C 5201-8, JEITA RC-2134C
    • Original packaging: 5,000 pieces on a 4mm pitch tape
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 2 mm
Dimension: Width
  • 1.25 mm
Dimension: Height
  • 0.6 mm
Weight
  • 0.002 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Solderability
  • 270 °C / 10 s
Resistance value
  • 3.4
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 3,4 kOhm
Resistance tolerance
  • 1 %
  • F
Rated power
  • 0.5 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 400 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 400 V AC
Hold-off Voltage
  • 600 V
Temperature coefficient
  • 100 ppm/°