ERA2AED1210X
Panasonic SMD thin-film resistor ERA2A 0402 0,063W 121Ohm 0,5% TK25 AEC-Q200
ERA2AED1210XERA2AED1210X
Manufacturer Part No.
ERA2AED1210X
Schukat Part No.
ERA2AED1210X
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 10000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10000 or multiple of 10000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thin film resistor
Series
ERA2A
Housing
0402
Rated power
0.063 W
Resistance
121 Ohm
Resistance tolerance
0.5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
D
Qualification
AEC-Q200
Manufacturer
  • Panasonic
Type
  • Thin film resistor
Series
  • ERA2A
Product group
  • C1872
Housing
  • 0402
Assembly Type
  • SMD
Features
  • • Low temperature coefficient (TC = 25 ppm/°C)
    • Low tolerance
    • High reliability: stable at high temperatures and humidity
    • Complies with IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133B
    • AEC-Q200 qualified
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 1 mm
Dimension: Width
  • 0.5 mm
Dimension: Height
  • 0.35 mm
Weight
  • 0.001 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Solderability
  • 270°C / 10s
Resistance value
  • 121
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 121 Ohm
Resistance tolerance
  • 0.5 %
  • D
Rated power
  • 0.063 W
Load reduction
  • linear from 85°C to 155°C (0W)
Max. Operating voltage (DC)
  • 50 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 50 V AC
Hold-off Voltage
  • 100 V
Temperature coefficient
  • 25 ppm/°