ERA2AED1070X
Panasonic SMD thin-film resistor ERA2A 0402 0,063W 107Ohm 0,5% TK25 AEC-Q200
ERA2AED1070XERA2AED1070X
Manufacturer Part No.
ERA2AED1070X
Schukat Part No.
ERA2AED1070X
Quantity and Options
(at least 10000 or multiple of 10000)
Rated power
0.063 W
Resistance
107 Ohm
Resistance tolerance
0.5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
D
Product group
  • C1872
Features
  • • Low temperature coefficient (TC = 25 ppm/°C)
Dimension: Length
  • 1 mm
Dimension: Width
  • 0.5 mm
Dimension: Height
  • 0.35 mm
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Solderability
  • 270°C / 10s
Resistance value
  • 107
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 107 Ohm
Resistance tolerance
  • 0.5 %
  • D
Rated power
  • 0.063 W
Load reduction
  • linear from 85°C to 155°C (0W)
Max. Operating voltage (DC)
  • 50 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 50 V AC
Hold-off Voltage
  • 100 V
Temperature coefficient
  • 25 ppm/°