ERA2AEB5622X
Panasonic SMD thin-film resistor ERA2A 0402 0,063W 56,2kOhm 0,1% TK25 AEC-Q200
ERA2AEB5622XERA2AEB5622X
Manufacturer Part No.
ERA2AEB5622X
Schukat Part No.
ERA2AEB5622X
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 10000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thin film resistor
Series
ERA2A
Housing
0402
Rated power
0.063 W
Resistance
56,2 kOhm
Resistance tolerance
0.1 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
B
Qualification
AEC-Q200
Manufacturer
  • Panasonic
Type
  • Thin film resistor
Series
  • ERA2A
Product group
  • C1871
Housing
  • 0402
Assembly Type
  • SMD
Features
  • • Low temperature coefficient (TC = 25 ppm/°C)
    • Low tolerance
    • High reliability: stable at high temperatures and humidity
    • Complies with IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133B
    • AEC-Q200 qualified
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 1 mm
Dimension: Width
  • 0.5 mm
Dimension: Height
  • 0.35 mm
Weight
  • 0.001 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Solderability
  • 270°C / 10s
Resistance value
  • 56.2
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 56,2 kOhm
Resistance tolerance
  • 0.1 %
  • B
Rated power
  • 0.063 W
Load reduction
  • linear from 85°C to 155°C (0W)
Max. Operating voltage (DC)
  • 50 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 50 V AC
Hold-off Voltage
  • 100 V
Temperature coefficient
  • 25 ppm/°