ECA2AM470
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 100V 47µF P3,5mm -40°C...85°C
ECA2AM470ECA2AM470
Manufacturer Part No.
ECA2AM470
Schukat Part No.
ECA2AM470
Manufacturer
2.820 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
47 µF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
3.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 47 µF
  • 47
Ripple Current
  • 180 mA
Rated voltage DC
  • 100 V