ECA2AM220
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 100V 22µF P2,5mm -40°C...85°C
ECA2AM220ECA2AM220
Manufacturer Part No.
ECA2AM220
Schukat Part No.
ECA2AM220
Manufacturer
410 Pcs. in stock
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
22 µF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
2.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 6.3 mm
Dimension: Height
  • 11.2 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 22 µF
  • 22
Ripple Current
  • 115 mA
Rated voltage DC
  • 100 V