ECA1VM472
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 35V 4700µF P7,5mm -40°C...85°C
ECA1VM472ECA1VM472
Manufacturer Part No.
ECA1VM472
Schukat Part No.
ECA1VM472
Manufacturer
160 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 37/2026
500 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
4.700 µF
Rated voltage DC
35 V
Pitch
7.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 18 mm
Dimension: Height
  • 35.5 mm
Wire diameter
  • 0.8 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 4.700 µF
Loss factor tan δ
  • 0,20
Ripple Current
  • 1.600 mA
Rated voltage DC
  • 35 V