ECA1VM331
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 35V 330µF P5,0mm -40°C...85°C
ECA1VM331ECA1VM331
Manufacturer Part No.
ECA1VM331
Schukat Part No.
ECA1VM331
Manufacturer
1.110 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
330 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
35 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Panasonic
Type
Series
  • M-A
Product group
  • C6363
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 330 µF
  • 330
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,14
Ripple Current
  • 440 mA
Rated voltage DC
  • 35 V