ECA1VM101
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 35V 100µF P2,5mm -40°C...85°C
ECA1VM101ECA1VM101
Manufacturer Part No.
ECA1VM101
Schukat Part No.
ECA1VM101
Manufacturer
3.730 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
800 Pcs.
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
100 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
35 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Panasonic
Type
Series
  • M-A
Product group
  • C6363
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 6.3 mm
Dimension: Height
  • 11.2 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 100 µF
  • 100
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,14
Ripple Current
  • 210 mA
Rated voltage DC
  • 35 V