ECA1JM471
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 63V 470µF P5,0mm -40°C...85°C
ECA1JM471ECA1JM471
Manufacturer Part No.
ECA1JM471
Schukat Part No.
ECA1JM471
Manufacturer
30 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 45/2026
1.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
470 µF
Rated voltage DC
63 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 12.5 mm
Dimension: Height
  • 20 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 470 µF
  • 470
Ripple Current
  • 750 mA
Rated voltage DC
  • 63 V