ECA1HM470
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 50V 47µF P2,5mm -40°C...85°C
ECA1HM470ECA1HM470
Manufacturer Part No.
ECA1HM470
Schukat Part No.
ECA1HM470
Manufacturer
1.530 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
47 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
50 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Panasonic
Type
Series
  • M-A
Product group
  • C6363
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 6.3 mm
Dimension: Height
  • 11.2 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 47 µF
  • 47
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,12
Ripple Current
  • 130 mA
Rated voltage DC
  • 50 V