ECA1HM221
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 50V 220µF P5,0mm -40°C...85°C
ECA1HM221ECA1HM221
Manufacturer Part No.
ECA1HM221
Schukat Part No.
ECA1HM221
Manufacturer
2.900 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
220 µF
Rated voltage DC
50 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 220 µF
  • 220
Loss factor tan δ
  • 0,12
Ripple Current
  • 400 mA
Rated voltage DC
  • 50 V