ECA1EM222
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 25V 2200µF P5,0mm -40°C...85°C
ECA1EM222ECA1EM222
Manufacturer Part No.
ECA1EM222
Schukat Part No.
ECA1EM222
Manufacturer
630 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Capacity
2.200 µF
Rated voltage DC
25 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 12.5 mm
Dimension: Height
  • 25 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 2.200 µF
Loss factor tan δ
  • 0,18
Ripple Current
  • 1.200 mA
Rated voltage DC
  • 25 V