ECA1CM471
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 16V 470µF P3,5mm -40°C...85°C
ECA1CM471ECA1CM471
Manufacturer Part No.
ECA1CM471
Schukat Part No.
ECA1CM471
Manufacturer
2.620 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
2.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
Capacity
470 µF
Rated voltage DC
16 V
Pitch
3.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 11.5 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 470 µF
  • 470
Loss factor tan δ
  • 0,20
Ripple Current
  • 440 mA
Rated voltage DC
  • 16 V