ECA1CM221B
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 16V 220µF P2,5mm -40°C...85°C
ECA1CM221BECA1CM221B
Manufacturer Part No.
ECA1CM221B
Schukat Part No.
ECA1CM221B
Manufacturer
900 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
220 µF
Rated voltage DC
16 V
Pitch
2.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 6.3 mm
Dimension: Height
  • 11.2 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 220 µF
  • 220
Loss factor tan δ
  • 0,20
Ripple Current
  • 280 mA
Rated voltage DC
  • 16 V