ECA1CM220
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 16V 22µF P2,0mm -40°C...85°C
ECA1CM220ECA1CM220
Manufacturer Part No.
ECA1CM220
Schukat Part No.
ECA1CM220
Manufacturer
950 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
3.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
22 µF
Rated voltage DC
16 V
Pitch
2 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 22 µF
  • 22
Loss factor tan δ
  • 0,20
Ripple Current
  • 75 mA
Rated voltage DC
  • 16 V