ECA1CM100
Panasonic Aluminum electrolytic capacitor M-A THT radial 16V 10µF P2,0mm -40°C...85°C
ECA1CM100ECA1CM100
Manufacturer Part No.
ECA1CM100
Schukat Part No.
ECA1CM100
Manufacturer
6.800 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
2.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 29 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
10 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
16 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Panasonic
Type
Series
  • M-A
Product group
  • C6363
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Compact design
    • Endurance: 2,000 hours (@ 85°C)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 10 µF
  • 10
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,20
Ripple Current
  • 30 mA
Rated voltage DC
  • 16 V