STL1550/2G-3.5-H-GRUEN
PTR HARTMANN Tray pin strip STL1550 Pin Box Header 1-row horizontal 2 Pole Pitch3,5mm green
STL1550WH2STL1550WH2
Manufacturer Part No.
STL1550/2G-3.5-H-GRUEN
Schukat Part No.
STL1550WH2
Manufacturer
4.820 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
1.200 Pcs.
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Number of poles
2
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Alignment
horizontal
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
160 V AC
Rated current
10 A
Operating Temperature Min.
-30 °C
Product Family
  • STL1550/..G-3.5-H-GREEN
Alternative Part Number
  • 51550025001 F
Product group
  • F9553
Number of poles
  • 2
  • 1.2 mm
Alignment
  • horizontal
Dimension: Width
  • 8.4 mm
Dimension: Height
  • 10.5 mm
Dimension: Depth
  • 9.2 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage AC
  • 160 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0