STL1550/10G-3.5-H-GRUEN
PTR HARTMANN Tray pin strip STL1550 Pin Box Header 1-row horizontal 10 Pole Pitch3,5mm green
STL1550WH10STL1550WH10
Manufacturer Part No.
STL1550/10G-3.5-H-GRUEN
Schukat Part No.
STL1550WH10
Manufacturer
440 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Pin
Type
Tray pin strip
Connector Contact
Solder
Series
STL1550
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Box Header
Number of poles
10
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
horizontal
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
160 V AC
Rated current
10 A
Operating Temperature Min.
-30 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • STL1550/..G-3.5-H-GREEN
Type
  • Tray pin strip
Series
  • STL1550
Alternative Part Number
  • 51550105001 D
Product group
  • F9553
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Pin
Connector Contact
  • Solder
Number of poles
  • 10
  • 1.2 mm
Alignment
  • horizontal
Design
  • Box Header
Protective conductor
Colour
  • green
Coding
  • codable
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 36.4 mm
Dimension: Height
  • 10.5 mm
Dimension: Depth
  • 9.2 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 10 A
Rated voltage AC
  • 160 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0