SRSL 2.5-T35 GRUEN/GELB
PTR HARTMANN Terminal block SRSL2.5-T35 Through terminal block 2 Conductor horizontal 1 Pole green yellow Screw 0,2mm² 2,5mm²
SRSL2.5-T35
Manufacturer Part No.
SRSL 2.5-T35 GRUEN/GELB
Schukat Part No.
SRSL2.5-T35
Manufacturer
130 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Through terminal block
Type
Terminal block
Connector Contact
Screw
Series
SRSL2.5-T35
Colour
green
yellow
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
2 Conductor
Number of poles
1
Class of Inflammability
UL 94 V-2
Locking
no
Alignment
horizontal
Operating Temperature Max.
105 °C
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Type
  • Terminal block
Series
  • SRSL2.5-T35
Alternative Part Number
Product group
  • F9611
Contact Type
  • Through terminal block
Connector Contact
  • Screw
Number of poles
  • 1
Alignment
  • horizontal
Design
  • 2 Conductor
Protective conductor
Colour
  • green
  • yellow
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 52 mm
Dimension: Width
  • 52 mm
Dimension: Depth
  • 6 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 4 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-2