AKZ4301/6KD-5.08-BASALTGRAU
PTR HARTMANN Terminal block AKZ4301 45° 6 Pole Pitch5,08mm gray THT 30,48mm 16,5mm 22AWG 16AWG 16A 250VAC
AKZ4301/6KDAKZ4301/6KD
Manufacturer Part No.
AKZ4301/6KD-5.08-BASALTGRAU
Schukat Part No.
AKZ4301/6KD
Manufacturer
390 Pcs. in stock
Number of poles
6
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
16 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 54301060421D
Number of poles
  • 6
Dimension: Width
  • 30.48 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Dimension: Depth
  • 16.2 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, max.
  • 11 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.08 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 16 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.4 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0