AKZ4301/2KD-5.08-BASALTGRAU
PTR HARTMANN Terminal block AKZ4301 45° 2 Pole Pitch5,08mm gray THT 10,16mm 16,5mm 22AWG 16AWG 16A 250VAC
AKZ4301/2KDAKZ4301/2KD
Manufacturer Part No.
AKZ4301/2KD-5.08-BASALTGRAU
Schukat Part No.
AKZ4301/2KD
Manufacturer
330 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
AKZ4301
Colour
gray
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
Push-In
Number of poles
2
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
45°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
16 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AKZ4301/..KD-5.08-BASALTGREY
Type
  • Terminal block
Series
  • AKZ4301
Alternative Part Number
  • 54301020421D
Product group
  • F9116
Actuation
  • With actuating lever
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Features
  • - Test jack on every clamping point
Alignment
  • 45°
Design
  • Push-In
Colour
  • gray
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 10.16 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Dimension: Depth
  • 16.2 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, max.
  • 11 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.08 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 16 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.4 mm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0