AKZ350/9-5.08-V-P3.5-BK-HT
PTR HARTMANN Terminal block AKZ350 vertical 9 Pole Pitch5,08mm black THR 46,32mm 17mm 22AWG 12AWG 17,5A 250VAC
AKZ350/9-V-BK-HTAKZ350/9-V-BK-HT
Manufacturer Part No.
AKZ350/9-5.08-V-P3.5-BK-HT
Schukat Part No.
AKZ350/9-V-BK-HT
Number of poles
9
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
17.5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 50350090331E
Number of poles
  • 9
Dimension: Width
  • 46.32 mm
Dimension: Height
  • 17 mm
Dimension: Depth
  • 9 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 17.5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.3 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0