AKZ350/10-5.08-V-P3.5-BK-HT
PTR HARTMANN Terminal block AKZ350 vertical 10 Pole Pitch5,08mm black THR 51,4mm 17mm 22AWG 12AWG 17,5A 250VAC
AKZ350/10-V-BK-HTAKZ350/10-V-BK-HT
Manufacturer Part No.
AKZ350/10-5.08-V-P3.5-BK-HT
Schukat Part No.
AKZ350/10-V-BK-HT
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THR
Series
AKZ350
Colour
black
Housing material
Polyphthalamid (PPA)
Design
Lift principle
Number of poles
10
Pitch
5.08 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
vertical
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
17.5 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AKZ350/..-5.08-V-P3.5-BK-HT
Type
  • Terminal block
Series
  • AKZ350
Alternative Part Number
  • 50350100331D
Product group
  • F9327
Actuation
  • with srew clamp
Connection
  • Screw Connection M3
Connector Contact
  • THR
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 10
Features
  • - Reflow soldering
Alignment
  • vertical
Design
  • Lift principle
Colour
  • black
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 51.4 mm
Dimension: Height
  • 17 mm
Dimension: Depth
  • 9 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 12 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 17.5 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.3 mm
Torque for thread
  • 50 Ncm
Housing material
  • Polyphthalamid (PPA)
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0