AK4601/5KD-3.5-V-P3.3-BK-HT
PTR HARTMANN Terminal block AK4601 vertical 5 Pole Pitch3,5mm black THR 17,5mm 17,3mm 24AWG 16AWG 8A 250VAC
AK4601/5-VBKHTAK4601/5-VBKHT
Manufacturer Part No.
AK4601/5KD-3.5-V-P3.3-BK-HT
Schukat Part No.
AK4601/5-VBKHT
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 150 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 200 or multiple of 200)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THR
Series
AK4601
Colour
black
Housing material
Polyamide (PA)
Design
Push-In
Number of poles
5
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
vertical
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AK4601/..KD-3.5-V-P3.3-BK-HT
Type
  • Terminal block
Series
  • AK4601
Alternative Part Number
  • 54601050301F
Product group
  • F9137
Actuation
  • With actuating lever
Connector Contact
  • THR
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 5
Features
  • - Reflow soldering
    - Alternating pinning starts with the front right pole
Alignment
  • vertical
Design
  • Push-In
Protective conductor
Colour
  • black
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 17.5 mm
Dimension: Height
  • 17.3 mm
Dimension: Depth
  • 8.5 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 10 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 24 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 4,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.2 mm
Housing material
  • Polyamide (PA)
Contact Material Input
  • Edelstahl
Connector Material
  • Kupferlegierung
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0