AK4601/12KD-3.5-V-P3.3-BK-HT
PTR HARTMANN Terminal block AK4601 vertical 12 Pole Pitch3,5mm black THR 42mm 17,3mm 24AWG 16AWG 8A 250VAC
AK4601/12-VBKHTAK4601/12-VBKHT
Manufacturer Part No.
AK4601/12KD-3.5-V-P3.3-BK-HT
Schukat Part No.
AK4601/12-VBKHT
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Number of poles
12
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 54601120301D
Number of poles
  • 12
Dimension: Width
  • 42 mm
Dimension: Height
  • 17.3 mm
Dimension: Depth
  • 8.5 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 10 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 24 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.2 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 4,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.2 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0