AK4291/5KDVP-3.5-KIESELGRAU
PTR HARTMANN Terminal block AK4291 45° 5 Pole Pitch3,5mm gray THT 19mm 16,6mm 22AWG 16AWG 3A 250VAC
AK4291/5KDVPAK4291/5KDVP
Manufacturer Part No.
AK4291/5KDVP-3.5-KIESELGRAU
Schukat Part No.
AK4291/5KDVP
Manufacturer
130 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Number of poles
5
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
3 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 54291050051E
Number of poles
  • 5
Features
  • - 1 pole module
Dimension: Width
  • 19 mm
Dimension: Height
  • 16.6 mm
Dimension: Depth
  • 12 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 9 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.08 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1 mm
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0